Szanowni Państwo,

W maju minęło dziesięć lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Powodów do świętowania było wiele, a jeden z nich to ten, że przyznane Wielkopolsce eurofundusze wykorzystaliśmy już w ponad 93 procentach. W Poznaniu jubileusz przyciągnął na plac Wolności tysiące mieszkańców. Impreza obfitowała w atrakcje, które przygotowano w czterech strefach – zdrowia, wiedzy, radości i smaku. Piknik nie był jedyną okazją do zabawy i poznawania projektów sfinansowanych z funduszy unijnych.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich zorganizowane w całym kraju z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju były elementem obchodów 10. rocznicy wstąpienia Polski do UE. W całym województwie beneficjenci prezentowali przedsięwzięcia zrealizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Dla odwiedzających przygotowano zniżki, gratisy, degustacje, prezentacje, wystawy, pokazy sprzętu oraz zwiedzanie obiektów z przewodnikiem. Była to okazja, by poznać projekty, dzięki którym Wielkopolska wypiękniała.

14 maja w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się również uroczysta gala podsumowująca wdrażanie WRPO. Podczas tej uroczystości wręczone zostały wyróżnienia tym, którzy najlepiej wykorzystali unijne fundusze, rozstrzygnięty został konkurs dziennikarski na najlepsze prace dotyczące UE i Funduszy Europejskich. Ogłoszono werdykt kapituły konkursu „Gwiazdy Wielkopolskie”, w którym wyłoniono najlepszy projekt. Główną nagrodę i tytuł Gwiazdy Wielkopolski otrzymała spółka Warter za projekt „Budowa elektrowni wodnej Tarnowski Młyn na rzece Gwda”. Kapituła konkursu przyznała wyróżnienia samorządom najbardziej aktywnym w wykorzystywaniu unijnych dotacji w poszczególnych podregionach Wielkopolski. Samorządowcy zapowiadają, że to dopiero początek, bo nie zamierzają osiąść na laurach i już planują kolejne przedsięwzięcia.

Podczas gali na dużych trójwymiarowych zdjęciach mogliśmy podziwiać najważniejsze inwestycje powstałe dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej.

Na łamach biuletynu wielkopolscy, ustępujący posłowie do Parlamentu Europejskiego odpowiadają na pytania, jak zmieniła się Polska w ciągu ostatnich 10 lat i czy dobrze wykorzystaliśmy szansę stworzoną dzięki integracji z UE. Podsumowują także swoją pracę i ostatnią europejską dekadę. Refleksje eurodeputowanych nie zawsze są laurkowe. Sporo pracy przed Wielkopolanami, ale pozytywna krytyka jedynie nas wzmacnia i mobilizuje do większego wysiłku. Otrzymujemy świetne narzędzie do realizacji nowych planów w postaci WRPO 2014+, który jest właśnie negocjowany z Komisją Europejską.

Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego