Szanowni Państwo,

Chociaż cały czas intensywnie pracujemy nad dobrym wykorzystaniem końcówki unijnych pieniędzy na lata 2007-2013, to czujemy, że uwaga przedsiębiorców, samorządowców i organizacji pozarządowych w coraz większym stopniu skupia się na przyszłej perspektywie finansowej. Nic dziwnego, gdyż rok 2014 za pasem, a wraz z nim początek nowego rozdania Funduszy Europejskich. Miło mi poinformować, że prace nad nowym Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym 2014+ idą zgodnie z harmonogramem. Wszystkie działania koordynuje Departament Polityki Regionalnej, który blisko współpracuje ze specjalnym zespołem zadaniowym Wielkopolska 2014+ oraz konsultantami wybranych z grona partnerów społecznych i przedstawicieli strony rządowej.

W październiku skierujemy projekt WRPO na lata 2014-2020 do konsultacji społecznych. Liczymy na Państwa czynny udział przy tworzeniu programu. Zależy nam na merytorycznej dyskusji podczas konferencji oraz przy pomocy kanału internetowego. Pragniemy, żeby nasza wizja rozwoju regionu wraz z głosem ekspertów w jak największym stopniu była spójna z oczekiwaniami przyszłych beneficjentów. Zdajemy sobie sprawę, że przyszła perspektywa finansowa będzie trudniejsza we wdrażaniu od obecnej, dlatego bardzo zależy nam na jak najlepszym dopracowaniu nowego WRPO 2014+. Na początku przyszłego roku projekt dokumentu zamierza- my negocjować z Komisją Europejską.

W tym numerze „Naszego Regionu” przywołaliśmy wakacyjne wspomnienia. Mam nadzieję, że Wielkopolska pozostawiła dobre wrażenie na turystach z kraju i zagranicy, którzy latem odwiedzili nasze województwo. Jesteśmy coraz atrakcyjniejszym regionem, między innymi dzięki inwestycjom w infrastrukturę turystyczną i organizację ciekawych imprez kulturalnych. 12 wybranych przykładów zakończonych projektów z dziedziny turystyki w ramach WRPO przedstawiliśmy w specjalnym dodatku do biuletynu. Są wśród nich kemping w Wilczynie koło Powidza, festiwal „Mehofferowskie klimaty” w Turku czy Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu.

Do odwiedzenia Wielkopolski zachęca znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska. Autorka serii przewodników turystycznych „Groch i kapusta” rozwiewa wątpliwości, jakoby nasz region odbiegał pod względem atrakcyjności od innych części Polski. Według Elżbiety Dzikowskiej wizytówką województwa jest bogata historia, kultura oraz coraz lepsza infrastruktura turystyczna. Fundusze Europejskie mocno się do tego przyczyniły.

Życzę Państwu owocnej lektury!

Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego