Pobierz w formacie PDF

Wstęp

Uniejów – jedyne w województwie łódzkim uzdrowisko – jest młode duchem, mimo kilkusetletniej historii miasta. Najmłodsze w Polsce uzdrowisko termalne to istna kapsuła zdrowia i witalności, oferująca wiele możliwości aktywnej rekreacji, sportu i turystyki. Malowniczy zespół parkowo-zamkowy z cennymi gatunkami roślin, połacie lasów, łąki, starorzecza i urokliwe polany zachęcają do obcowania z naturą i wprawiają w dobry nastrój. Uprawianiu turystyki aktywnej w gminie Uniejów sprzyja nieskażona przyroda i dobra infrastruktura oraz specjalnie wytyczone trasy turystyczne. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą spędzić czas na szlaku wodnym, rowerowym, konnym oraz pieszym, spacerując po wyznaczonych ścieżkach edukacyjnych.

Uniejów jest doskonałym przykładem połączenia bogactwa przyrody – nadwarciańskich krajobrazów, leczniczych właściwości wody termalnej i klimatu – z ciągle żywą historią średniowiecza i polską wsią. To idealne miejsce do naładowania duchowych baterii i nabrania sił do pracy. Fundusze unijne pozwoliły zamkowi na odzyskanie dawnego blasku, umożliwiły powstanie kompleksu profesjonalnych boisk, skansenu Zagroda Młynarska, Kasztelu Rycerskiego, a przede wszystkim kompleksu basenów termalnych, które ściągają do nas setki turystów. Uniejów to miasto, które tętni życiem podczas imprez kulturalnych, a zarazem szanuje otaczającą przyrodę i historię.

Przewodnik turystyczno-edukacyjny „Przyrodnicze spacery po Uniejowie” zaprasza do poznawania nie tylko cennych walorów przyrodniczych, ale także atrakcji historycznych i kulturowych miasta i gminy Uniejów. Mam nadzieję, że publikacja posłuży zarówno mieszkańcom gminy, jak i wszystkim odwiedzającym nasze termalne uzdrowisko do odkrywania i podziwiania uniejowskich skarbów przyrody, historii i kultury.

Józef Kaczmarek
Burmistrz Uniejowa

Inwestujemy w rozwój