Promujemy przedsiębiorczość

Kluczowym pojęciem określającym kierunek rozwoju współczesnej gospodarki jest innowacyjność. Dlatego w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego 2014-2020 znaczna część środków została przeznaczona na wspieranie MŚP.

Aktualności

Nowe konkursy dla firm

„Bony na innowacje” pomagają firmom nie tylko ocenić własne pomysły na nowe produkty, ale także nawiązać efektywną współpracę z jednostkami badawczymi – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości w UMWP w Rzeszowie.

Innowacyjna gospodarka regionu

Unijne wsparcie ukierunkowano na projekty poszerzające działalność badawczo-rozwojową (B+R). Szczególne preferencje otrzymają przedsięwzięcia mieszczące się w obszarach inteligentnych specjalizacji Podkarpacia.

Prace B+R w praktyce

Działająca w podrzeszowskim Zaczerniu spółka ML System, korzystając m.in. z RPO WP, utworzyła zaplecze badawczo-rozwojowe, w którym pracuje nad nowymi generacjami ogniw fotowoltaicznych. Centrum B+R służy nie tylko do testowania i tworzenia własnych produktów, ale świadczy też usługi na zamówienie jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw.

Nowe możliwości dla podkarpackich firm

W nowej perspektywie postawiono przede wszystkim na wzrost innowacyjności i konkurencyjności regionów. Dlatego to do firm skierowano zdecydowaną większość funduszy 2014-2020. Tylko w Programie Polska Wschodnia (POPW) zostanie ogłoszonych w tym roku 9 konkursów dedykowanych przedsiębiorcom.

Naczynia połączone


Nadeszły być może najlepsze czasy dla przedsiębiorców, którzy chcą spróbować swoich sił na polu innowacji i marzą o podbiciu nowymi produktami lub rozwiązaniami europejskiego czy globalnego rynku.

Promujmy się razem


Jeżeli korzystasz z unijnego wsparcia, to – tak jak w poprzedniej perspektywie finansowej – masz nie tylko prawo, ale i obowiązek informowania opinii publicznej o pomocy otrzymanej z Unii Europejskiej. W żadnym wypadku nie traktuj tego jednak jedynie w kategoriach obowiązku.

Fundusze na własną firmę


Każdy z nas pewnie nie raz słyszał o dotacji na założenie własnej firmy. Jeśli chcesz zrealizować marzenia o własnym biznesie, potrzebne będą dobre chęci, ciekawy pomysł i wiedza, jak i gdzie szukać wsparcia.

Dotacje na szkolenie kadr


Na rozwój przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników. Trzy z nich są kluczowe – odpowiednio wyszkolony personel, sprzęt i technologie. W oparciu o nie można budować nowoczesną, sprawną firmę. Mimo to nie wszyscy przedsiębiorcy dbają o podnoszenie kompetencji swoich pracowników. Dlaczego? Główny powód to koszty, drugim jest obawa o odpływ wyszkolonych kadr. Być może sytuację poprawią nowe zasady finansowania szkoleń z RPO WP na lata 2014-20.