Z wizytą u beneficjentów

Innowacyjne kształcenie, skuteczny system szkoleniowy, nowoczesne produkty doceniane na całym świecie – to efekt pracy i inwestycji współfinansowanych z funduszy europejskich. Mogli się o tym przekonać przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej przy Komisji Europejskiej – Wolfgang Munch i Magdalena Horodyska, którzy podczas wizyty studyjnej 11 lutego tego roku odwiedzili kilka firm i instytucji.

Innowacyjne kształcenie

Przedstawicielom KE pokazano projekty bezpośrednio związane z lotnictwem i kosmonautyką, by podkreślić, że Podkarpackie jest liderem w tej branży, począwszy od kształcenia inżynierów lotniczych i pilotów, wykonywania prac badawczych, a na produkcji komponentów i gotowych produktów lotniczych kończąc. Dlatego też jako pierwsza zaplanowana została wizyta w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. – 42 różne projekty na kwotę prawie 600 mln zł – tak za pomocą liczb można przedstawić perspektywę RPO WP 2007-2013 na Politechnice Rzeszowskiej. Te liczby nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale w rzeczywistości dają wymierne efekty w kształceniu fachowców lotniczych. Dzięki temu uczelnia doposażyła m.in. 33 laboratoria badawcze na 5 wydziałach – opowiadał w trakcie spotkania Maciej Szalacha z Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Unikatowy w skali kraju jest też Latający Obserwator Terenu (samolot wyposażony w aparaturę obserwacyjną), na którego zakup pozyskano ponad 67 mln zł. – Projekt nie tylko zwiększył potencjał badawczy Politechniki, ale przyczynił się do rozwoju innowacyjności w regionie – podkreślał dr inż. Jerzy Bakunowicz.

 

Unikatowy w skali kraju Latający Obserwator Terenu, kupiony w ramach projektu unijnego
Unikatowy w skali kraju Latający Obserwator Terenu, kupiony w ramach projektu unijnego

 

– Inwestycje realizowane przy udziale funduszy europejskich przez Politechnikę Rzeszowską doprowadziły do osiągnięcia najwyższej jakości. Politechnika była w stanie wygrać w projekcie Horyzont 2020. To pokazuje, że dąży do sytuacji, w której będzie konkurencyjna na poziomie europejskim. Podoba mi się również to, że współpracuje i stawia na dalszą kooperację z firmami – podkreślał Wolfgang Munch.

Efektywny system szkoleniowy i doradczy

Delegacja odwiedziła również firmę INNpuls, oferującą specjalistyczne usługi doradcze oraz szkoleniowe. Spółka swoimi działaniami wspiera m.in. proces absorpcji środków unijnych wśród przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek badawczo-rozwojowych w regionie. Pobudzanie kreatywności, szerzenie nowoczesnych inicjatyw, wspieranie innowacyjności i szeroko pojęty rozwój – za tymi słowami kryją się konkretne przykłady. – Piszemy wnioski i staramy się o unijne wsparcie głównie dla podmiotów z województwa. Do tej pory udało nam się zdobyć dla nich przeszło 580 mln zł dofinansowania na ponad 300 różnych projektów inwestycyjnych oraz badawczo-rozwojowych. Z sukcesem udaje nam się również realizować program szkoleniowy w zakresie specjalistycznych szkoleń technicznych dla przemysłu. W ciągu trzech lat przeszkoliliśmy łącznie ponad 550 pracowników firm, głównie z branży lotniczej, i zorganizowaliśmy ok. 3700 godzin specjalistycznych szkoleń technicznych – podsumowuje Monika Szymańska, wiceprezes INNpuls.

 

INNpuls pomaga podmiotom z Podkarpacia pozyskać unijne wsparcie
INNpuls pomaga podmiotom z Podkarpacia pozyskać unijne wsparcie

 

Nowoczesne produkty

W firmie Pratt&Whitney Rzeszów goście zobaczyli, w jakich warunkach odbywają się badania materiałów do produkcji lotniczej. Sprawdzili też, jak wygląda produkcja i montaż prototypów. Zwiedzili również Centrum Badawczo-Rozwojowe Napędów Lotniczych, w którym pracują m.in. konstruktorzy tworzący nowe projekty silników oraz naukowcy wykonujący niezliczone ilości badań i testów. – Centrum Badawczo-Rozwojowe, które jest naszym projektem sztandarowym, kosztowało ok. 300 mln zł, z czego niemalże 1/3 kosztów sfinansowano ze środków unijnych. Możliwości, jakie dają nam fundusze europejskie, to dla firmy ogromna szansa. Napędy lotnicze, projektowane przez polskich inżynierów, są powodem do dumy. Naszą firmę opuszczają silniki z tabliczkami: Made in Poland – opowiadał Andrzej Czarnecki, rzecznik prasowy w Pratt&Whitney.

 

Pratt&Whitney Rzeszów to producent najnowocześniejszych produktów lotniczych
Pratt&Whitney Rzeszów to producent najnowocześniejszych produktów lotniczych

 

Wizyta u beneficjentów dostarczyła gościom z Brukseli dużo pozytywnych emocji. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyłem. Podkarpackie było jednym z najbiedniejszych województw, a teraz posiada odpowiednie zaplecze. Może dogonić resztę województw szybciej i zwiększyć dochody mieszkańców – podsumował wizytę Wolfgang Munch.

Sylwia Tęcza