Otwarci beneficjenci

Atrakcje turystyczne i kulturalne, koncerty, prezentacje, spektakle, warsztaty oraz możliwość zobaczenia na co dzień niedostępnych dla zwiedzających miejsc w firmach i instytucjach – tak w dużym skrócie wyglądały w naszym regionie Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE), które trwały od 12 do 15 maja.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to cykliczna impreza, która od trzech lat odbywa się w całej Polsce. Jej celem jest promowanie beneficjentów, którzy realizowali projekty współfinansowane z Funduszy Europejskich w poprzedniej perspektywie finansowej. Wszystko po to, aby pokazać, w jaki sposób unijne dotacje przyczyniły się do utworzenia lub udoskonalenia danej atrakcji, miejsca, firmy czy instytucji.

Tysiące zwiedzających 

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem oferowano darmowe wejściówki lub organizowano specjalne zajęcia dla zwiedzających. Łącznie przez cztery dni w całym województwie zorganizowano ponad sto różnych imprez, eventów oraz akcji. Swoje drzwi dla zwiedzających otwierały muzea, w tym: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Galicyjski Rynek w Sanoku, Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie czy Pałac Humnickich w Birczy. Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogli spędzić czas na świeżym powietrzu, wędrując po Dolinie Łopienki lub zwiedzając obiekty forteczne Twierdzy Przemyśl w towarzystwie Dzielnego Wojaka Szwejka. Ale DOFE to nie tylko zabawa i odpoczynek, bo w tym roku bardzo interesująco wypadły także zajęcia organizowane w laboratoriach naukowych na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Majówka z Funduszami

Zwieńczeniem wszystkich atrakcji była impreza, która w sobotę 14 maja odbyła się na rzeszowskim rynku – „Z Funduszami Europejskimi na Majówkę” (zob. galerię zdjęć na naszym profilu Google+). Choć tego dnia aura była deszczowa, chętnych nie brakowało, by skorzystać z przygotowanych dla nich atrakcji. Na uczestników zabawy czekały m.in. zabawy interaktywne, warsztaty, doświadczenia w mobilnym laboratorium kryminalistycznym, porady medyczne, występy zespołów tanecznych.

Ciekawy i bogaty program artystyczny wzbogaciły degustacje przepysznych potraw, przygotowanych przez Lokalne Grupy Działania z terenu województwa podkarpackiego. Swoje specjały oferowało łącznie 14 stowarzyszeń. Przedstawicielki LGD nie tylko częstowały smakołykami, ale rywalizowały o nagrodę – voucher do sieci sklepów ze sprzętem RTV AGD. Najpiękniejsze i najciekawsze stoisko, na którym dominowały kolory żółty i niebieski, zdaniem komisji konkursowej przygotowały członkinie LGD Siedlisko. Drugie miejsce zdobyła LGD Pogórze Przemysko-Dynowskie, a trzecie zajęła LGD C.K. Podkarpacie.

Więcej o beneficjentach promujących się w ramach DOFE można było zobaczyć na antenie TVP Rzeszów. Dziennikarze przygotowali specjalny cykl felietonów, który emitowano w dniach od 24 do 31 maja br. Zachęcamy również do obejrzenia filmów.

Sylwia Tęcza