Fundusze likwidują bariery

 

Podczas tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich można było zwiedzić lotnisko w Jasionce, skorzystać z darmowej wejściówki do łańcuckiej storczykarni, przyjrzeć się z bliska pracy załóg Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego lub wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez Jasielski Dom Kultury. Główne wydarzenie – Integracyjny Jarmark z Funduszami Europejskimi – zorganizowano na rynku w Jarosławiu.

 

 

Jarosławskie święto rozpoczął Marsz Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Po oficjalnych przemówieniach tysiąc pomarańczowych i niebieskich balonów wypełnionych helem uniosło się ponad miastem, symbolizując to wyjątkowe święto. O godności słychać było wszędzie, a skojarzenia, jakie budzi ten wyraz, każdy mógł wypisać na tablicy ustawionej na rynku w Jarosławiu.

 

skojarzenia, jakie budzi wyraz godność każdy mógł wypisać na tablicy ustawionej na rynku w Jarosławiu. Fot. Ryszard Michno
Skojarzenia, jakie budzi wyraz godność każdy mógł wypisać na tablicy ustawionej na rynku w Jarosławiu. Fot. Ryszard Michno

 

Na licznych straganach można było skosztować pysznych regionalnych potraw lub popróbować swoich sił w przygotowaniu przysmaków pod okiem podopiecznych zakładów aktywności zawodowych. Oprócz kalorii oferowano również solidną dawkę aktywności fizycznej i adrenaliny. Zabawy, gry i rozgrywki sportowe cieszyły się nieustającym zainteresowaniem. Emocje panowały w każdym zakątku rynku.

 

 

Na wszystko to można było popatrzeć przez chwilę z wieży ratusza. Atrakcje czekały też pod płytą rynku – tego dnia można było bezpłatnie przejść z przewodnikiem podziemną trasą turystyczną biegnącą pod najpopularniejszymi kamienicami. Piknik zwieńczyło wspólne karaoke.

 

 

Imprezę zorganizowało jarosławskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Jarmark służył nie tylko integracji społecznej, ale przede wszystkim miał pokazać bariery, które uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia osobom z niepełnosprawnościami. W ich niwelowaniu z dużym powodzeniem pomagają Fundusze Europejskie. 

Sylwia Tęcza

Oddział komunikacji i promocji RPO WP