Efekty zmian

Przystępując w 2004 r. do Unii Europejskiej, otrzymaliśmy niezwykłą szansę na przyspieszenie społeczno-gospodarczego rozwoju Polski. Jednocześnie jednak postawiono przed nami nie lada wyzwanie, by przyznawane środki dobrze spożytkować. Przypomnijmy, że korzystaliśmy z unijnych budżetów na lata 2004-2006 i 2007-2013 i nadal korzystamy z obecnego – 2014-2020.

Owocny okres

Był to czas niezwykle udany dla naszego regionu. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć gospodarczych, kulturalnych i społecznych, które odmieniły nasze województwo – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Unijna piętnastka

Był wielki biały tort z niebieską unijną flagą, odśpiewanie „Ody do radości”, koncerty, zabawy i zawody. Były też podsumowania zmian, jakie zaszły w naszym regionie w ciągu 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Władze i mieszkańcy województwa wspólnie z turystami 1 i 2 maja br. świętowali tę radosną rocznicę w Mucznem i Wołosatem w Bieszczadach.

Krosno dla biznesu

Dziś nie wystarczą same tereny inwestycyjne, żeby skutecznie przyciągnąć inwestorów. Nie mniej ważne są dobra dostępność komunikacyjna oraz dostosowany do potrzeb miejscowego biznesu profil kształcenia zawodowego, a także atrakcyjna oferta kulturalna, rekreacyjna i sportowa. W Krośnie tę synergię widać gołym okiem.

A tak zmienił się Mielec

W ciągu ostatnich 15 lat polska rzeczywistość tak się zmieniła, że czasem zapominamy o kolejkach na granicach, dziurawych drogach czy zaniedbanych obiektach. W dużym stopniu przyczyniły się do tego odpowiednio zainwestowane pieniądze z Funduszy Europejskich. O tym, jakie zmiany zaszły w Mielcu, opowiadają jego mieszkańcy.

Tradycja i nowoczesność

Parę miesięcy temu część wydziałów urzędu miasta przeniosła się do zabytkowego budynku w stylu art déco, dawnej siedziby Huty Stalowa Wola przy ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 1. To symboliczny adres dla miasta. Eugeniusz Kwiatkowski, minister skarbu II Rzeczpospolitej, był pomysłodawcą i patronem dwóch ogromnych inwestycji okresu międzywojennego – budowy Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), którego sercem była Stalowa Wola.

Trwałość projektu

Otrzymałeś płatność końcową po realizacji projektu. Udało Ci się zrobić wszystko zgodnie z planem i doprowadzić przedsięwzięcie do szczęśliwego rozliczenia. Ale to jeszcze nie koniec – pamiętaj o celu projektu i zobowiązaniach zawartych w umowie o dofinansowanie.

Umowa zobowiązuje

Nawet po zakończeniu realizacji projektu umowa o dofinansowanie nadal obowiązuje. Kontroli podlega m.in. zachowanie trwałości – mówi Tomasz Zieliński, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.

Quiz

Co wiesz o Funduszach Europejskich? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż nasz quiz. Podpowiedzi szukaj w artykułach, które publikujemy w tym wydaniu e-magazynu „Zobacz zmiany”.