Atrakcje z wody, lądu i powietrza

pokaz wieczornych iluminacji balonowych

Tegoroczne „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” w Stalowej Woli odbyły się pod hasłem „Podkarpackie z tradycjami – Polska różnorodna dzięki Funduszom Europejskim”. 11 maja na błoniach nadsańskich zorganizowano specjalne strefy tematyczne, w których oprócz atrakcji i zabaw na gości czekały stoiska promujące 15-lecie przystąpienia Polski do UE.

Można było spotkać się z beneficjentami realizującymi projekty wsparte z funduszy unijnych, a efekty zmian, jakie zaszły w regionie, zobaczyć na wystawie plenerowej „15 lat po”. Swój potencjał zaprezentowały też lokalne grupy działania. Przygotowały one m.in. degustację lokalnych przysmaków oraz warsztaty i pokazy rękodzieła. W strefie zdrowia mieszkańcy mogli skorzystać z porad dietetyka i dowiedzieć się, jak udzielić pierwszej pomocy. O podniebienia uczestników pikniku zadbali kucharze największej w Polsce „Patelni plenerowej”, którzy przygotowali specjalną potrawę w lotniczym klimacie – „skrzydełka” Na wodzie flisacy z Ulanowa oferowali możliwość rejsu Sanem, a na niebie piloci zespołu akrobacyjnego „Orlik” zaprezentowali pokaz lotniczy. Odbyła się również ceremonia otwarcia 20. Szybowcowych Mistrzostw Europy. Gospodarzem tej edycji był Aeroklub Stalowowolski.

Na lotnictwo postawili także naukowcy ze strefy edukacyjnej. Na młodych odkrywców czekały gry i zabawy lotnicze, kącik sklejania samolotów. Można było zobaczyć m.in. ekspozycję sprzętu lotniczego, balonowy trening pokazowy i model płatowca. Ze sceny żartami sypali kabareciarze, a widowisko dopełnił wieczorny pokaz balonowych iluminacji i fajerwerki.