Mikroprzedsiębiorczość na wielką skalę

Każdy początkujący przedsiębiorca powinien wierzyć w sukces. Łatwiej go osiągnąć, korzystając ze środków unijnych. W województwie podkarpackim z Europejskiego Funduszu Społecznego kilka tysięcy osób otrzyma dotacje lub pożyczki na rozpoczęcie własnego biznesu.

Województwo podkarpackie od kilku lat dynamicznie się zmienia – z regionu typowo rolniczego przekształca się w nowoczesny ośrodek innowacji i przedsiębiorczości. Nasze przedsiębiorstwa znajdują się w krajowej czołówce pod względem nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na jedną firmę (w 2015 r. było to ponad 49 tys. zł – drugi wynik w kraju) i uzyskują coraz większe przychody (w 2015 r. średni wzrost przychodów w przeliczeniu na przedsiębiorstwo wyniósł 85,8 tys. zł – to najlepszy wynik w kraju). Atutami regionu są rozbudowane zaplecze produkcyjne, rozwinięta infrastruktura transportowo-logistyczna (autostrada A4, port lotniczy Rzeszów Jasionka), dobrze ukształtowany sektor nauki i przedsiębiorczość. Tę ostatnią wspierają projekty realizowane w ramach RPO WP.

Uwolnić przedsiębiorczość

Własna firma to dla jednych marzenie i sposób na samorealizację, dla innych konieczność i często jedyna szansa na zatrudnienie. Niezależnie od motywacji wszyscy chętni do rozpoczęcia działalności gospodarczej potrzebują wsparcia. Sam pomysł nie wystarczy, żeby zaistnieć na rynku i pozyskać klientów. Potrzebne są pieniądze na dobry start, przyda się też kilka rad i wskazówek, choćby jak przygotować profesjonalny biznesplan i załatwić niezbędne formalności. Taką wszechstronną pomoc mieszkańcy Podkarpacia otrzymują dzięki funduszom europejskim. W RPO WP przewidziano wiele działań, których celem jest uwolnienie indywidualnej przedsiębiorczości. Szczególnie ważne jest działanie 7.3 Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości skierowane do osób, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy: długotrwale bezrobotnych, biernych zawodowo, rolników, kobiet, niepełnosprawnych. Wiele z nich posiada unikalne umiejętności i ukryte talenty, które – przy odpowiednim wsparciu – mogą stać się podstawą do założenia firmy. Tym, co je powstrzymuje, jest brak wiary we własne siły, wiedzy na temat prowadzenia biznesu i środków na rozpoczęcie działalności. Dzięki RPO WP każdą z tych przeszkód mieszkańcy Podkarpacia mogą pokonać.

 

info_3

 

Dotacje i pożyczki

Pomoc finansowa jest udzielana w postaci bezzwrotnych dotacji, a w dalszej perspektywie również w formie instrumentów zwrotnych, np. pożyczek przyznawanych na preferencyjnych warunkach. Dodatkową, uzupełniająca formą pomocy finansowej jest tzw. wsparcie pomostowe na bieżące wydatki. Prowadzenie własnej firmy to duże wyzwanie i odpowiedzialność. Żeby mu sprostać, trzeba poznać tajniki marketingu i promocji, budowania przewagi konkurencyjnej, odpowiedniego zarządzania kosztami itp. Dlatego w projektach finansowanych z RPO WP ważną rolę odgrywają szkolenia i usługi doradcze. Każdy z podmiotów realizujących projekty z działania 7.3 musi zapewnić uczestnikom dostęp do profesjonalnej wiedzy biznesowej, ekspertów i doradztwa.

Pomysły na biznes z życia wzięte

Pierwsze 32 projekty w ramach działania 7.3, zakwalifikowane do dofinansowania pod koniec ubiegłego roku, są już realizowane. W rezultacie na gospodarczej mapie województwa tylko w wyniku tego jednego konkursu pojawi się ponad 2,5 tys. nowych mikroprzedsiębiorstw, a łączna kwota wsparcia, jaką otrzymają początkujący przedsiębiorcy, wynosi 130 mln zł.

Wśród tych, którzy spełnili marzenia o własnym biznesie, jest pan Rafał Uciński – z zawodu mechanik-operator skrawarek do metalu, z zamiłowania stolarz i rzeźbiarz. Od najmłodszych lat strugał w drewnie. Najpierw robił niewielkie figurki i abstrakcyjne rzeźby, które rozdawał rodzinie oraz znajomym, potem przyszedł czas na większe formy – stoliki i stoły. Teraz dzięki unijnej dotacji jest stolarzem z prawdziwego zdarzenia, a jego hobby stało się pracą, która daje mu satysfakcję i zarobek.

Smykałkę do pracy w drewnie i kilka starych maszyn stolarskich pan Rafał Uciński odziedziczył po ojcu. To dobry początek, ale na założenie własnej firmy zawsze brakowało pieniędzy, nieco odwagi i wiedzy, od czego zacząć. Unijną dotację w wysokości 22 tys. zł przeznaczył na kupno heblarki, zestawu wiertarek, szlifierki, ukośnicy, klejów i farb do drewna oraz opalarki. Dzięki tej ostatniej jego stoły mogą wyglądać, jakby powstały sto lat temu. Na szkoleniach dowiedział się, jak założyć firmę, i zdobył podstawową wiedzę o kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. To dodało mu odwagi, by zaryzykować. Zamówienia zdobywa głównie przez internet i marketing szeptany, bo o firmie pana Rafała robi się coraz głośniej.

 

D_Rafal_Ucinski_stolyzlasu_sierpnia 30, 2016_005}_005m
Rafał Uciński. Fot. Robin Holm

 

Na każdym stole, zwłaszcza podczas świątecznych obiadów czy uroczystych kolacji, przyda się oryginalny obrus i serwetki. Wyroby tekstylne to specjalność pani Iwony Madery-Łuczki. Podobnie jak pan Rafał, również otrzymała dotację (22 tys. zł) na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Unijne wsparcie wykorzystała na wyposażenie swojej małej manufaktury. Najwięcej miejsca zajmuje olbrzymi stół krojczy o powierzchni ok. 5 m², nieopodal stoi stębnówka, czyli przemysłowa maszyna do szycia, a nieco dalej hafciarka. To niezbędne narzędzia w tej pracy. Pani Iwona chce zająć się produkcją unikatowej pościeli, zasłon i woreczków do przechowywania pieczywa – bez syntetycznych domieszek, w oparciu o naturalny, czysty len. Taki materiał nie uczula, ma właściwości higroskopijne (dobrze odprowadza wilgoć), jest przyjemny w dotyku, dlatego pani Iwona liczy na to, że jej tekstylia przebiją się na rynku. W branży tekstylnej czuje się jak ryba w wodzie, pewnie dlatego, że kontynuuje włókiennicze tradycje rodziny. Jej babcia i mama pracowały w szwalni. Pani Iwona zrobiła krok dalej – pracuje pod własnym szyldem i szyje to, co sama zaprojektuje.

 

D_Iwona_Madera_Luczyk_LenNaSen_sierpnia 30, 2016_005}_012m
Iwona Madera-Łuczka. Fot. Robin Holm

 

Ciąg dalszy nastąpi

Ruszyć z własnym biznesem mogą także inni. Do końca 2016 r. odbędą się dwa kolejne nabory w ramach działania 7.3 Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości. Pierwszy z nich będzie związany z realizacją zadań w ramach tzw. instrumentów terytorialnych. Oznacza to, że ostatecznymi odbiorcami wsparcia zostaną mieszkańcy konkretnych powiatów: jasielskiego, strzyżowskiego, brzozowskiego, przemyskiego ziemskiego, leskiego, bieszczadzkiego, niżańskiego, lubaczowskiego, kolbuszowskiego, leżajskiego, przeworskiego. Założony budżet na ten konkurs wynosi 22 mln zł. Osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej dostaną bezzwrotne dotacje i wsparcie doradczo-szkoleniowe. Drugi nabór dotyczy zwrotnych instrumentów – preferencyjnych pożyczek na założenie i rozwinięcie firmy. Przewidziana alokacja to 22,9 mln zł. Pośrednik finansowy, który będzie udzielał pożyczek, zostanie wybrany w trybie zamówień publicznych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Dzięki temu wsparciu mikroprzedsiębiorczość na Podkarpaciu może się rozwinąć na większą skalę.

Waldemar Wierżyński