Wakacje z RPO WP

Setki rozmów o funduszach, dziesiątki rozdanych folderów, materiałów i gadżetów promujących Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 – to bilans letnich spotkań, podczas których można się było przekonać, jak dzięki Funduszom Europejskim zmienił się nasz region.

Pod „skrzydłami” Funduszy Europejskich

Podczas II Podkarpackich Pokazów Lotniczych, które odbyły się w czerwcu na terenach Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, można było podziwiać samoloty zakupione ze środków unijnych. Nie zabrakło beneficjentów RPO WP, a także innych programów operacyjnych, w tym krajowych, którzy na specjalnie przygotowanych stoiskach promocyjnych dzielili się doświadczeniami związanymi z wykorzystywaniem środków unijnych. Wśród nich byli m.in.: Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Dobranocek, Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. Szczegółowych informacji o dostępnych w Polsce funduszach udzielali przedstawiciele: Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu, Ministerstwa Rozwoju, Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz innych instytucji.

 

Mapa dotacji w alejce

Najlepszym przykładem dobrze zainwestowanych środków unijnych na działalność związaną z pielęgnowaniem tradycji, kultury i edukacji jest Kresowa Osada w Baszni Dolnej koło Lubaczowa. Dzięki RPO WP 2007-2013 cieszy się ona dużym zainteresowaniem turystów z kraju i zagranicy. To również miejsce organizacji jednej z największych imprez kulturalno-kulinarnych w regionie – Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła. Uczestnicy, oprócz znakomitych doznań kulinarnych, mogli liczyć na gry i zabawy związane z funduszami w ramach akcji „Skarby Unii”. Beneficjenci RPO WP 2007-2013 opowiadali, jak dotacje pomogły im w propagowaniu tradycji kulturalnej i kulinarnej. Na specjalnej wystawie pokazano też projekty zrealizowane na terenie powiatu lubaczowskiego. Setki osób wzięły udział w questingu o tematyce unijnej. Podczas zabawy odpowiadano na pytania związane z inwestycjami unijnymi w gminie Lubaczów.

Żółty namiot RPO WP

Po raz pierwszy w historii Cieszanów Rock Festiwal odbywał się w towarzystwie RPO WP. „Fundusze Rockujące w Cieszanowie” to nazwa wydarzenia, które tematycznie związane jest z Funduszami Europejskimi. Znakiem rozpoznawczym regionalnego programu był żółty namiot, ustawiony w sercu miasteczka City NGO. Odwiedziły go setki osób, które mogły wziąć udział w zabawach i quizach tematycznie związanych z unijnymi środkami. Oprócz informacji o możliwościach pozyskania funduszy w nowej perspektywie, odwiedzający otrzymywali upominki z unijnym logo. Rajd rowerowy, quest wielokulturowy i występy w ramach „Smaż talent” okazały się festiwalowymi hitami.

Sylwia Tęcza