Odlotowe pokazy

Sobota, 2 września zapisze się w historii regionu jako kolejne lotnicze święto. Wszystko za sprawą III Podkarpackich Pokazów Lotniczych, które w tym roku odbyły się w Krośnie. Jak podkreśla marszałek Władysław Ortyl, tego typu imprezy szerzą wiedzę o tym, że jest to jedna z ważniejszych gałęzi gospodarki na Podkarpaciu.

Lotnictwo to inteligentna specjalizacja Podkarpacia, czyli dziedzina gospodarki, która rozwija nasze województwo. A że Fundusze Europejskie są również po to, by wspierać mocne strony każdego regionu, nie mogło ich zabraknąć podczas pokazów. W biało-żółtym namiocie z hasłem „Zmieniamy Podkarpackie z RPO” zainteresowani nie tylko zapoznawali się z informacjami na temat możliwości aplikowania o środki. Dużą popularnością cieszył się konkurs „Na skrzydłach Funduszy Europejskich”. W ramach interaktywnego quizu na stoiskach promocyjnych beneficjentów Funduszy Europejskich trzeba było zdobyć komplet unijnych pieczątek. Wszystkie pieczątki mógł zebrać tylko ten, kto poradził sobie z pytaniami na temat Unii Europejskiej, środków unijnych, jak również samego Podkarpacia i miasta Krosna. Cztery osoby, które najszybciej i najlepiej poradziły sobie z zadaniem, w nagrodę będą mogły odbyć lot, na który zaprasza ich firma Royal Star Aero z Mielca, będąca partnerem w konkursie.

 

 

Impreza była również okazją do szerzenia wiedzy i informacji na temat środków europejskich przez beneficjentów Funduszy Europejskich z terenu Podkarpacia. Wraz z beneficjentami swoje stoiska miały również Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Stowarzyszenie Wspierania Edukacji przy Dolinie Lotniczej. Stoiska tych instytucji cieszyły się sporym zainteresowaniem najmłodszych uczestników pokazów, których podniebne akrobacje jeszcze nie wciągały tak mocno, jak ich rodziców i opiekunów.

W tym roku pokazy lotnicze mimo niesprzyjającej aury zobaczyło ponad 20 tys. widzów. Pod krośnieńskim niebem wystąpili m.in. Grupa Akrobacyjna Żelazny, Firebirds, Cellfast Flying Team, Royal Star Aero, Retro Sky Team, Formacja Pterodactyl czy Artur Kielak.

 

Zapraszamy na fotorelacje z pokazów lotniczych.