Festiwal i nauka

 

Stoiska interaktywne, promocyjne i wystawiennicze, wykłady naukowe i widowiskowe doświadczenia wykonywane przez studentów przedmiotów ścisłych, ciekawostki i informacje podane w nieszablonowy sposób – to atrakcje, jakie czekały na odwiedzających Festiwal Nauki w G2A Arena – Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. W ramach wydarzenia można się było także dowiedzieć, jak wiele wspólnego z nauką mają Fundusze Europejskie.

Unijny kącik

Okazuje się, że gdyby nie wsparcie z Unii Europejskiej nie odbyłoby się wiele badań naukowych, a uczelnie wyższe nie dysponowałyby nowoczesnym sprzętem. Na potwierdzenie tego podczas Festiwalu zorganizowana została impreza zatytułowana: „Funduszowy Świat Nauki”. Na placu zarezerwowanym dla przedstawicieli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego przeprowadzono wiele akcji, pokazów i doświadczeń naukowych. Największą popularnością cieszyły się pokazy robotów, jak również zwiedzanie smart roomu – modelu inteligentnego budynku wyposażonego w sprzęt umożliwiający sterowanie, np. domowym oświetleniem.

Nagrody rozdane

Festiwal Nauki był również okazją do wręczenia nagród w konkursie „Erasmus i Ja”. Uczestnicy przez kilka miesięcy przygotowywali prace w dwóch kategoriach: indywidualnie lub zespołowo. Na konkurs wpłynęło 25 prac, w tym filmy, teksty i prace plastyczne. Jury przyznało 9 nagród i 3 wyróżnienia. Prace laureatów zostaną opublikowane na stronie poświęconej RPO WP oraz na Facebooku: Zmieniamy Podkarpackie z RPO. W uroczystym podsumowaniu konkursu udział wzięli: Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego, dr Edward Torończak z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu Erasmus+ oraz Elżbieta Komarnicka, koordynator Programu Erasmus na terenie województwa podkarpackiego w latach 2015-2017.

 

Festiwal Nauki był również okazją do wręczenia nagród w konkursie „Erasmus i Ja”