Mocne strony regionu

 

Atrakcyjność turystyczna to od wielu lat jeden z podstawowych atutów naszego województwa. Jesteśmy doceniani za walory przyrodniczo-krajobrazowe, przede wszystkim góry i mające silną markę Bieszczady. Wśród skojarzeń związanych z regionem znajdują są również Jezioro Solińskie, zabytki architektury drewnianej, uzdrowiska i skansen w Sanoku. Podkarpacie to także wolność i nieograniczona przestrzeń, nieskażone środowisko naturalne i atrakcje turystyczne dostępne o każdej porze roku.

Ten wizerunek województwa podkarpackiego chcemy poszerzyć o jeszcze jeden aspekt – atrakcyjność gospodarczą. Nasze inteligentne specjalizacje – informatyka i telekomunikacja, lotnictwo i kosmonautyka oraz motoryzacja – to wysoko innowacyjne branże, które sprzyjają powstawaniu przełomowych technologii. W Rzeszowie swoją siedzibę ma m.in. Asseco Poland – jeden z liderów branży informatycznej w Europie, obecny w ponad 54 krajach na całym świecie. Spółka w tym roku zdobyła prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie „Innovators 2018” amerykańskiego magazynu „Global Finance”. Światowej klasy klaster „Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza” wytwarza 90% polskiej produkcji lotniczej, a zatrudnienie znajduje tu niemal 30 tys. pracowników. Warto przy tym wspomnieć, że Dolina Lotnicza została uznana za najlepszą instytucję otoczenia biznesu w Polsce podczas PAIH Expo 2018Pierwszego Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą. Rozwój branży motoryzacyjnej wspiera z kolei stowarzyszenie Polska Grupa Motoryzacyjna oraz klaster Wschodni Sojusz Motoryzacyjny, a stały dopływ wykwalifikowanej kadry zapewniają szkoły techniczne i zawodowe, jak i uczelnie. Na Podkarpaciu działa już 160 firm motoryzacyjnych, skupiających 6% sektora w skali krajowej.

Bliskość rozwijających się rynków Europy Środkowo-Wschodniej, młoda, wysoko wyszkolona kadra, dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna (połączenia drogowe, autostrada, kolejowe i lotnicze) czynią Podkarpacie miejscem niezwykle atrakcyjnym i przyjaznym inwestorom. Chcąc wzmocnić ten przekaz, Samorząd w ramach projektu „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego” organizuje i bierze udział w wielu wydarzeniach o charakterze gospodarczym i promocyjnym, takich jak: Światowa Wystawa EXPO w Astanie, Forum Ekonomiczne w Krynicy, Kongres 590, targi TSLA EXPO. Do udziału w misjach gospodarczych i targach zachęcamy również podkarpackich przedsiębiorców, oferując im wsparcie w postaci dofinansowania wyjazdu.

Zapraszam do lektury

Władysław Ortyl

marszałek województwa podkarpackiego