Razem zmieniamy region

W województwie podkarpackim nie brakuje miejsc, które udało się zmienić na lepsze za sprawą Funduszy Europejskich. Odkąd Polska znalazła się wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej nasi beneficjenci z wielkim zaangażowaniem realizują projekty, na które pozyskują dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Mistrzowie z Podkarpacia

Wszystkie nominowane w konkursie projekty są interesujące, dobrze zrealizowane i służą realizacji głównego celu naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, jakim jest wzmocnienie i efektywne wykorzystanie gospodarczych i społecznych potencjałów regionu dla zrównoważonego i inteligentnego rozwoju województwa – mówi Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP, prezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Oni zmieniają region

Z informacji zamieszczonych na portalu Mapa dotacji UE wynika, że w naszym regionie w ciągu 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej zrealizowano już ponad 15 tys. projektów o wartości 70 mld zł. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego postanowił wyróżnić najbardziej efektywne przedsięwzięcia, które wpływają na rozwój regionu.

W harmonii z naturą

Dzięki projektowi firma NoveltyUNIT kupiła kompleksową linię produkcyjną. Składają się na nią linia mieszalnikowa do przygotowania półproduktów i docelowych formulacji kosmetyków oraz linia do ich konfekcjonowania, czyli m.in. dozowania, napełniania i etykietowania opakowań.

Podróż z klasą

Przeszklona fasada z krzyżującymi się aluminiowymi profilami, na które nałożono okleinę z jasnego drewna – tak od niedawna wygląda budynek dworca w Sanoku. W środku na dwóch kondygnacjach rozplanowano poczekalnie, kasy, biura, lokale gastronomiczne i handlowe, punkt informacji turystycznej oraz skrytki do przechowywania bagażu.

Tradycja i współczesność

Bryła nowoczesnego centrum kultury przyciąga uwagę oryginalnym rozwiązaniem architektonicznym. Czerwona cegła pełni funkcję elementu spajającego zabytkową część z 1904 r. z nowo wybudowanym skrzydłem. Budynek jest nie tylko atrakcyjny wizualnie i dopracowany estetycznie, ale także funkcjonalny.

Radość dawania

W Barze „Radość” zatrudniono 18 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Pracują tutaj jako kelnerzy, pomoce kuchenne, pracownicy porządkowi i administracyjni.

Dom wielu możliwości

Dom Pomocy Społecznej w Krowicy Lasowej w gminie Lubaczów działa od października 2018 r. Przeznaczony jest dla osób przewlekle psychicznie chorych, głównie ze schizofrenią i depresją. Obecnie mieszka tu 28 osób.

Krok do samodzielności

W przeciwieństwie do klasycznych domów pomocy społecznej opiekunowie w mieszkaniu wspieranym unikają nadmiernej opiekuńczości, dają podopiecznym prawo do popełnia błędów i ponoszenia konsekwencji własnych wyborów. Stwarzają też możliwość do współdecydowania, a nierzadko decydowania o codziennych sprawach.

Siła inwestycji

Ciągły rozwój to jedna z cech ambitnych przedsiębiorców, a takich na Podkarpaciu nie brakuje. Widać to m.in. w ich zaangażowaniu w poszukiwanie środków na badania i rozwój czy inwestycje. Nic więc dziwnego, że na dotacje bezpośrednie dla firm przeznaczono w RPO WP ponad 750 mln zł. 

Jakość i oryginalność

Na pierwszy rzut oka projekty realizowane przez podkarpackie powiaty są bardzo podobne i dotyczą obszarów, za które odpowiadają te jednostki samorządu terytorialnego. Gdy przyjrzymy się jednak dokładniej, to znajdziemy sporo przedsięwzięć wybiegających nieco poza ten schemat. Dobrym przykładem jest Powiat Ropczycko-Sędziszowski, który wyróżnia się zarówno pod względem jakości, jak i oryginalności przedsięwzięć.

Uważaj na zmiany

Realizujesz projekt obejmujący roboty budowlane? Bądź uważny, przygotowując ogłoszenie o zamówieniu. Analizuj na bieżąco stan realizacji swojego projektu i jego zgodność z zapisami umowy o dofinansowanie. Jeśli zauważysz potrzebę dokonania zmiany w projekcie, skonsultuj się z opiekunem projektu.

Ocena pod kątem kryteriów

W praktyce większość zmian w projektach jest nieistotna z punktu widzenia kryteriów, które zdecydowały o wyborze do dofinansowania. Niemniej wprowadzenie nieuzgodnionych zmian może się wiązać z ryzykiem nieuznania części kosztów za kwalifikowane – mówi Krzysztof Piela, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO.